Marin Popović: Prikazi nacionalnih parkova na webu. Diplomski rad, Geodetski fakultet, 2002.

| << |        | SADRŽAJ |        | >> |

7.4. USPOREDBA UPOTREBE KARTOGRAFSKIH PRIKAZA

Tehnološka, znanstvena i društvena okruženja u kojima kartografija djeluje, i u kojima su karte proizvedene i upotrebljavane, dramatično su se promijenila kroz prethodna dva desetljeća. U prošlosti, papirne karte bile su dizajnirane da budu i baze podataka i medij za prikazivanje. Pojava digitalne kartografije i GIS-a u 60-tim godinama prošlog stoljeća, odvojila je te zadaće. Najbitnije promjene pojavljuju se u stjecanju, upravljanju, analizama i kartografskoj prezentaciji geoprostornih podataka, i ubrzanju izrade karata koje se mogu proizvoditi mnogo brže i uz manje troškova nego u prošlosti. Internet je postao istaknutim medijem kroz koji se geoprostorni podaci i karte šire. Karte više nisu ograničene na statični oblik ili 2D format, i mogu iskoristiti prednosti visoko interaktivnih virtualnih okruženja za istraživanje i prezentaciju dinamičnih geoprostornih podataka. Kao rezultat tih promjena karte daju vrijedniji pogled na svijet nego što je to bilo moguće ikad prije.

U posljednje vrijeme razvoj omogućuje udruživanje spremanja podataka s prikazom, na načine kakvi prije nisu bili mogući. Karta je sada sučelje koje (ako je dobro kreirano) može podržati produktivan pristup informacijama i aktivnosti u stvaranju znanja (u isto vrijeme zadržavajući svoju tradicionalnu ulogu naprave za predstavljanje podataka). U modernim okruženjima zasnovanim na kartama, karta može doslovno koristiti world wide web kao svoju "bazu podataka".

Moderna kartografija se tako suočava sa složenim procesima organizacije geoprostornih podataka, pristupom, prikazom, a upotrebljavanje karata nije više smatrano jednostavnom grafičkom prezentacijom geografskog prostora, nego kao kao dinamični portal za međupovezivanje, distribuitranje resursa geoprostornih podataka. Današnje kartografsko okruženje karakteriziraju dvije ključne riječi: interakcija i dinamičnost. Dok vizualnoj reprezentaciji ostaju osnovna pitanja, kartografski dizajn i kartografsko istraživanje sada se usredotočuje i pridružuje problemima interakcije čovjeka i računala i omogućavanju dinamičkih karata i ponašanja objekata na tim kartama.

Ta pažnja kartografije usmjerena na interakciju i dinamiku ide daleko izvan samog predstavljanja informacija i kreće se u smjeru podrške istraživanju informacija i stvaranja znanja.

Karte su stoljećima uspješno prikazivale svijet činivši ga razumljivim kroz sistematsku apstrakciju koja podupire ikonizaciju prostora za prikazivanje prostora. Prednosti metoda i tehnologija brišu granice između karata i ostalih oblika vizualnog prikazivanja i guraju granice "karte" kao koncepta u pripravnost za što realističniji i što apstraktiji prikaz. Tu se kao rezultat javlja mnoštvo neodgovorenih pitanja o svojstvima i implikacijama karata.

Nažalost te prednosti i mogućnosti koje omogućuje sprega digitalnih karata i interneta kao idealnog medija za njihovu primjenu ne nalazimo na stranicama weba hrvatskih nacionalnih parkova. Karte se rijetko upotrebljavaju čak i u onom klasičnom obliku, dakle samo prenošenjem slike karte na ekran monitora. To je šteta jer karte su najbolji način da se najbrže, najkraće i najučinkovitije prezentiraju osnovne informacije i pruže odgovori na pitanja o prostoru koje može postaviti čovjek: gdje se nešto nalazi? koliko je veliko? koliko je "to" udaljeno od nečega. Karte obogaćuju vizualnu atraktivnost stranica, jer karta je uvijek jedna slika, zasebna cjelina koja može biti tretirana i kao posebna vrsta sadržaja koja se može dugo proučavati (zadržati pažnju posjetitelja) ukoliko ona to svojom kvalitetom i sadržajem zaslužuje,. Nažalost karte su u slučaju stranica nacionalnih parkova samo jedan usputni, ukrasni sadržaj i toliko su malobrojne da ih se sve može prikazati na stranicama ovog rada. Tu su izuzetak interaktivne karte NP Plitvice detaljno opisane u analizi stranica. Nadalje, sve karte imaju zajednički nedostatak, nepostojanje podatka o mjerilu, no neke karte po svojoj namjeni na stranicama i ne zahtjevaju taj podatak.

Uz već prikazane i opisane interaktivne karte kartografski prikazi na stranicama hrvatskih nacionalnih parkova zastupljeni su u sljedećim količinama:

Na stranicama NP Brijuni uz interaktivnu kartu postoje slike karata ili bolje rečeno crteža malih dimenzija koje prikazuju položaj Hrvatske i Istre u Europi (slike 7.4.1. i 7.4.2.). Uz prikaze postoje i podaci o udaljenostima Brijuna od nekih centara srednje Europe, koji na žalost ne prate u potpunosti prikaz na karti.

      
Slika 7.4.2.   Slika 7.4.2.

Stranice Nacionalnog parka Kornati sadrže dva gotovo istovjetna kartografska prikaza. To su zapravo iste karte promijenjenih boja, kod kojih jedna služi da bi dala pregled brojnosti i naziva kornatskog otočja, a druga je poslužila kao podloga za interaktivan prikaz galerije slika kornatskog otočja (vidi poglavlje 6.2.)

Stranice Nacionalnog parka Krka na indeksnim stranicama sadrže dvije karte iste namjene kao i u slučaju Nacionalnog parka Brijuni, istaknuti položaj Hrvatske u Europi i parka u Hrvatskoj (slika 7.4.3. i 7.4.4.)

Jedini kartografski prikaz na stranicama Nacionalnog parka Mljet je interaktivna karta opisana u poglavlju 6.4.

  
Slika 7.4.3. Slika 7.4.4.

Stranice Nacionalnog parka Paklenica uopće ne sadrže kartografske prikaze. Na stranicama Nacionalnog parka Plitvice nalazi se okvir s izmjenjujućim kartama (slika 7.4.5.) opisan u poglavlju 6.6. Namjena mu je istaknuti položaj parka unutar Europe i Hrvatske kao i kod Nacionalnog parka Brijuni i Krka. Tu je još i slika ulaznice koje jedan dio sadrži turistički plan Plitvičkih jezera (slika 7.4.6.). Dimenzije tog prikaza su toliko male da je ta karta neupotrebljiva.



Slika 7.4.5. Neki od prikaza u okviru



Slika 7.4.6. Ulaznica

Stranice nacionalnog parka Sjeverni Velebit sadrže samo jedan kartografski prikaz (slika 7.4.7.)



Slika 7.4.7


| << |        | SADRŽAJ |        | >> |