Marin Popović: Prikazi nacionalnih parkova na webu. Diplomski rad, Geodetski fakultet, 2002.
| << | | SADRŽAJ | | >> |6.8. SLUŽBENE STRANICE NACIONALNOG PARKA VELEBIT
(http://www.np-sjeverni-velebit.hr/)
Indeksna stranica sastoji se od dva dijela. Gornje dvije trećine ekrana zauzima fotomontaža s prikazom planinskih obronaka, stabla bora i planinske divokoze. Slika je postavljena na zeleno-sivu podlogu. Donji dio ekrana pokriva zeleno sivo-plava podloga na kojoj se jedna ispod druge nalaze veze u tekstualnom obliku pomoću kojih posjetitelj može izabrati jezik pregledavanja stranica. Uz hrvatski, moguće je izabrati pregledavanje na engleskom i njemačkom jeziku. Između ta dva dijela ekrana u uskoj smeđoj traci smješten je naslov koji obavještava posjetitelja da se nalazi na službenim stranicama Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Slikovni prikaz na stranici je vrlo efektan, i svojim sadržajem daje do znanja posjetitelju da se nalazi na stranicama parka tipično planinskog obilježja.
U sredini početne stranice nalaze se jedna iznad druge dvije uske fotografije koje raspolavljaju stranicu na dva dijela. S lijeve strane na sivo-zelenoj podlozi nalazi se sedam glavnih veza koje vode do sadržaja stranica dizajniranih na isti način kao veze za izbor jezika na indeksnoj stranici. To su: O PARKU, BILJNI SVIJET, ŽIVOTINJSKI SVIJET, OBJEKTI POSEBNE ZAŠTITE, PLANINARSTVO, SPELEOLOGIJA i KONTAKT. S desne strane na svijetlo-plavoj podlozi nalazi se još veza NAŠI SPONZORI koja vodi posjetitelja na stranice weba sponzora nacionalnog parka. U donjem dijelu stranice kao podloga postavljena je slika biljke koju je moguće pronaći u parku, a zahvaća posljednje četiri zadnje veze. Slika biljke izvedena je u crno-bijeloj tehnici, a veze su sive boje tako da na nekim dijelovima uopće nije moguće prepoznati pojedina slova. Posjetitelj će se iznenaditi ukoliko pokuša pogledati sadržaj na vezi ŽIVOTINJSKI SVIJET, jer klikanjem na njega ne dolazi se do naslovljenog sadržaja, već se ostaje na početnoj stranici. Veza NAŠI SPONZORI ne bi trebala biti u glavnom izborniku. Ukoliko već jest, bilo bi poželjno da je dizajnirana barem na drugačiji način nego glavne veze.
6.8.3. Količina i kvaliteta tekstualnog, slikovnog i drugog sadržaja
Količina tekstualnog sadržaja posvećenog znamenitostima parka je zadovoljavajuća, pogotovu stoga što je potkrijepljen brojnim kvalitetnim fotografijama. O mogućnostima smještaja nije količinski napisano puno iz razloga što one u nacionalnom parku i oko njega nisu velike. Noćenje je moguće samo u nekoliko planinarskih domova i skloništa, o čemu postoji zadovoljavajuća količina informacija. Najviše informacija nedostaje u opisu aktivnosti u parku. Ne postoje informacije na koje se načine park može razgledati, da li postoje organizirani izleti sa stručnim vodičima dakle općenito informacije vezane uz aktivnosti u parku. Tekst je pisan crnom bojom, fontom Arial veličine 14, stilom Regular. Za naslove je upotrijebljeno zatamnjivanje (Bold). Boja podloge ovisi o sadržaju koji se pregledava. Primjerice, ako posjetitelj pregledava stranice posvećene biljnom svijetu podloga je plave boje. Ukoliko se nalazi na stranicama posvećenima nekoj drugoj vrsti sadržaja boja podloge se mijenja. Upotrebljavaju se različite varijacije pastelnih boja na kojima su crna slova lako čitljiva.
Stranice su bogate slikovnim sadržajem. Ukupno se na stranicama može pogledati 49 slika od kojih je svaku moguće pogledati uvećano. Već prije uvećanja fotografije imaju prilično velike dimenzije, a nakon uvećanja neke zauzimaju i cijelu površinu ekrana. Fotografije su izuzetno kvalitetne, imaju potrebnu oštrinu, boje su na njima žive, a sami prikazi na fotografijama su vrlo atraktivni. Svaka je fotografija označena brojem, a na dnu stranice se nalazi tumač koji opisuje prikaz svake fotografije. Bogatstvo slikovnog sadržaja ne očituje se samo kroz fotografije. Tu su i brojni drugi slikovni prikazi koji pridonose estetici stranica (slika 6.8.2.). Na nekim su mjestima postavljeni kao podloga teksta, a negdje pokraj teksta da bi poboljšali vizualni izgled stranice. Na stranicama postoje tehničke pogreške. Na stranicama posvećenima životinjskom svijetu ne učitavaju se slike u za to predviđene okvire, a karta nacionalnog parka ne učitava se u cijelosti, već samo njena jedna trećina, tako da je karta potpuno beskorisna. Velika količina kvalitetnih fotografija produžava vrijeme učitavanja stranica, ali tih dvije do tri sekunde ne predstavlja veliku manu s obzirom na ono što je moguće pogledati na fotografijama.
6.8.4. Iskorištavanje interaktivnih mogućnosti stranica weba
Interaktivne mogućnosti nisu upotrebljene u velikoj mjeri osim što je svaku fotografiju na stranicama moguće pogledati uvećano. Na vezi O PARKU postoji pregledna karta sa crvenom kružnicom, tako da se u prvi mah dobija dojam da je karta interaktivna no ta karta predstavlja samo vezu koja vodi na nepotpunu kartu spomenutu u prethodnom poglavlju.
6.8.5. Intuitivnost korisničkog sučelja i navigacijskih elemenata
Slika 6.8.1. Izgled veza i navigacijske trake ovisno o boji podloge
Sve veze na stranicama su tekstualne, izvedene kao podvučeni tekst bijele boje prikazan na slici 6.8.1. Glavne veze vode posjetitelja na stranice sa sadržajem koje u svojem vrhu imaju traku s navigacijskim gumbima, pomoću kojih posjetitelj može izabrati povratak na glavni izbornik, povratak na prethodnu stranicu ili prijelaz na sljedeću, te izabrati pregledavanje na ostala dva jezika. Boja slova i trake prilagođava se boji podloge stranice (slika 6.8.1). Navigacijski gumb za povratak na prethodnu stranicu nije neophodan jer tu radnju omogućuje sučelje bilo kojeg pretraživača. Veze za izbor jezika omogućavaju posjetitelju da u svakom trenutku promjeni jezik pretraživanja stranica, što ne predstavlja manu, ali isto tako nije od posebne koristi jer će jezik posjetitelj izabrati već na početnoj stranici. Jedine korisne mogućnosti predstavljaju preostala dva gumba pomoću kojih korisnik pregledava cijeli sadržaj. Tu se uočava loše izvedena navigacija na stranicama, koja proizlazi iz toga što korisniku nisu uvijek na raspolaganju glavne navigacijske opcije. Pomoću gumba "naprijed" posjetitelj pregledava sadržaj unutar jedne veze, ali pomoću gumba "naprijed" može doći i do sadržaja koji spada pod drugu temu ne dobivši o tome informaciju, što znači posjetititelj nema uvid u to gdje se nalazi. Isto tako posjetitelj ne zna broj stranica, a s time i količinu sadržaja koje može očekivati vezano uz određenu temu. Ukoliko posjetitelj želi ponovno pogledati stranicu koju je već posjetio imat će problema s njenim pronalaženjem, jer će se morati prisjetiti pod kojom se od glavnih veza nalazi ta stranica i klikanjem na gumb naprijed je pokušati pronaći. Korisničko sučelje treba biti tako organizirano da što manje zahtjeva memoriju posjetitelja i pogotovo sreću koja je potrebna u snalaženju na ovim stranicama tako da u ovom elementu stranice ne mogu dobiti visoku ocjenu. Tu je još i tehnički nedostatak jer je predviđena veza ŽIVOTINJSKI SVIJET propušten biti proglašena vezom. Također na vezi KONTAKT postoji natpis da je moguće pogledati virtualnu knjigu dojmova i upisati se u nju, no takova mogućnost zapravo ne postoji.
6.8.6. Vizualna atraktivnost stranica
Veliko bogatstvo slika na stranicama čini stranice vrlo živopisnima i ugodnima. Pozitivna je i promjena boja podloge prilikom promjene teme sadržaja. Upotrebljavane boje većinom su u pastelnim tonovima tako da njihova brojnost ne čini stranice prešarenima, pogotovu stoga što se upotrebljavju dvije, najviše tri boje na jednoj stranici. Slikovne podloge pridonose atraktivnosti stranica (slika 6.8.2.), ali zbog njih na nekim dijelovima dolazi do slabije čitljivosti teksta, također na nekim dijelovima pretjeruje s njihovom upotrebom (slika 6.8.3.). Zamjerke se mogu uputiti na smještanje slika. U prostoru namjenjenom smještanju slika često između dviju slika ostaje prazan prostor dovoljan za smještanje jedne ili čak dvije slike. Te "rupe" u stranicama prilično utječu na ukupni vizualni dojam.
Slika 6.8.2. Primjer dobro ukomponirane podloge
Slika 6.8.3. Primjer loše ukonponirane podloge