Marin Popović: Prikazi nacionalnih parkova na webu. Diplomski rad, Geodetski fakultet, 2002.
| << | | SADRŽAJ | | >> |6.6. SLUŽBENE STRANICE WEBA NACIONALNOG PARKA PLITVICE
(www.np-plitvice.tel.hr/np-plitvice/)
S lijeve strane gore nalazi se panoramska fotografija dijela Plitvičkih jezera sadržaj koje je dobro odabran, jer prikazuje pogled na jezero i slap okružene zelenilom, tj. tipičan krajolik kakav je moguće pronaći u Nacionalnom parku Plitvička jezera. U sredini gore nalazi se zeleni natpis "Nacionalni park Plitvička jezera svjetska baština", a s desne strane nalazi se znak UNESCO-a, što je poruka posjetitelju da se nalazi na stranicama nacionalnog parka od posebne svjetske važnosti. Iznad znaka nalaze se male slike državnih zastava Hrvatske, Njemačke, Velike Britanije i Italije, koje predstavljaju veze za izbor jezika na kojem će stranice biti pregledavane. Ispod nabrojanih elemenata nalaze se glavne veze poredane jedna do druge (INFORMACIJE, SMJEŠTAJ, RAZGLEDAVANJE I FOTO ALBUM). Dalje ispod dolazi tekst podijeljen u pet kratkih poglavlja u kojima se ističe ljepota parka te daju osnovne informacije o povijesti, položaju, nastanku i razgledavanju u parku. Na dnu stranice nalazi se veliki natpis "dobrodošli". U lijevom donjem kutu nalazi se još i brojač posjeta stranica, te veza pomoću koje se može kontaktirati dizajnera ovih stranica weba. Tekst je pisan crnom bojom na sivoj podlozi. Najzanimljiviji detalj koji se uočava na stranici nalazi se iznad okružen znakom UNESCO-a, a s lijeva i odozdo tekstom. To je animirani prikaz karte Europe u kružnom okviru koji se nakon otprilike pola sekunde pretvara u prikaz krupnijeg mjerila na kojem se uočavaju konture Hrvatske. Prikaz se nakon istog vremenskog razmaka transformira u još krupnije mjerilo i tako dalje te se zaustavlja na posljednjem prikazu na kojem se vidi karta Hrvatske sa istaknutim većim gradovima i posebno istaknutim položajem Plitvičkih jezera. Na taj se način ističe položaj Hrvatske kao europske, zatim srednjoeuropske, i na kraju jadranske zemlje, i na samom koncu njezin oblik te položaj nacionalnog parka unutar Hrvatske. Nakon što se slike izmjene jedanaest puta zadržava se posljednji prikaz s kartom Hrvatske.
6.6.2. Količina i kvaliteta tekstualnog, slikovnog i ostalog sadržaja
Stranicama nedostaju osnovne informacije vezane uz način dolaska u park, udaljenosti od većih gradova, vremenu vožnje do parka, najbližim zračnim lukama. Ne postoje podrobnije informacije o znamenitostima parka. Jezera i slapovi nisu niti nabrojani, ne postoje podaci o biljnom i životinjskom svijetu, povijesti, kulturnoj baštini. Nedostaju informacije o programima vezanima uz park (npr. u trenutku pisanja ovog diplomskog rada održava se tradicionalni plitvički maraton što nije popraćeno na stranicama). Službene stranice nacionalnog parka s tako bogatom prirodnom baštinom, a bez sadržaja koji opisuju i analiziraju te prirodne fenomene ne mogu dobiti visoku ocjenu u segmentu količine sadržaja. Vrlo informativno i sadržajno predstavljeni su hoteli, dakle mogućnosti smještaja, ali tu opet nedostaju informacije o ostalim ugostiteljskim objektima. U vezi s aktivnostima u parku postoji tek nekoliko informacija i to uglavnom vezane uz cijenu razgledavanja parka, dok o samom trajanju i opisu programa izleta nema informacija. Do sadržaja vode četiri glavne veze što nagovještava malu količinu sadržaja. To su INFORMACIJE, SMJEŠTAJ, RAZGLEDAVANJE I FOTO ALBUM. INFORMACIJE sadržavaju informacije za kontakt s nacionalnim parkom, SMJEŠTAJ i RAZGLEDAVANJE o već spomenutom hotelskom smještaju i cijenama izleta, a FOTOALBUM sadrži galeriju slika (fotografija). Tekst je pisan na sivoj podlozi fontom Times New Roman veličine 16, crnom bojom, stilom Italic i Regular. Upotrebljava se još i naglašavanje teksta (Bold) te plava i zelena boja teksta kod veza i uvećani tekst kod naslova.
Većina slikovnog sadržaja nalazi se na vezi FOTOALBUM. Tu je moguće pogledati 19 fotografija. U izborniku s lijeve strane nalaze se nazivi fotografija koje se mogu pogledati. To su panoramske fotografije velikih dimenzija i vrlo dobre kvalitete prikaza jezera i slapova kroz godišnja doba te biljnog i životinjskog svijeta. Gore lijevo na stranici nalaze se 4 fotografije uokvirene u okvir koji podsjeća na perforirani fotografski film. Okvir se zajedno s fotografijama pomiče s lijeva na desno tako da se fotografije konstantno izmjenjuju pojavljujući se u lijevoj strani ekrana, a nestaju približno u sredini ekrana. Ostale stranice ne sadrže velik broj slika. Tek po jednu ili dvije na svakoj stranici.
6.6.3. Iskorištavanje interaktivnih mogućnosti stranica weba
Interaktivne mogućnosti nisu upotrijebljene. Najveći je nedostatak to što ne postoji interaktivna karta nacionalnog parka i mogućnost rezervacije sa stranica, s obzirom na brojnost hotela.
6.6.4. Intuitivnost korisničkog sučelja i navigacijskih elemenata
Slika 6.6.1.
Veze pomoću kojih posjetitelj dolazi do željenog sadržaja predstavlja potcrtani tekst zelene boje (slika 6.6.1.). Prilikom klika na odabranu vezu ona poprima ljubičastu boju koju zadržava i prilikom povratka posjetitelja na početnu stranicu (slika 6.6.1.). Podveze na stranicama su također tekstualni kao i glavni, ali plave boje koja također nakon klikanja postaje ljubičasta. Na dnu svake stranice nalaze se vrlo korisne veze koje korisniku olakšavaju boravak na stranicama. To su veza za povratak na glavnu stranicu i veza pomoću koje se šalje e-pošta na adresu parka. Izvedene su u obliku malih ikonica sa slikom koja asocira korisnika na funkciju veze. Za svaki slučaj ispod njih se nalazi i tekstualna veza. Na stranicama koje predstavljaju hotele, postoji i veza koja vraća korisnika na vrh stranice. To je vrlo koristan element jer su te stranice vrlo duge i trebalo bi potrošiti izvjesno vrijeme za povratak na vrh stranice na klasičan način (skrolanjem kotačićem miša ili pomoću vertikalnog klizača na pretraživaču). Najveći navigacijski nedostatak je nepostojanje niti jednog navigacijskog elementa na vezi FOTOALBUM, pa ne postoji mogućnost jednostavnog povratka na početnu stranicu.
6.6.5. Vizualna atraktivnost stranica
Svijetlosiva podloga sa crnim slovima je dobro izabrana kombinacija, jer omogućuje laku čitljivost teksta, ali mali broj fotografija na stranicama i odabir tamnih, zagasitih boja kod ostalog teksta i naslova, ostavlja stranice u tamnim nijansama, tako da djeluju tmurno i monotono. Više živosti i atraktivnosti daje animacija na početnoj stranici i pokretni okvir na stranici do koje vodi veza FOTOALBUM. Ta je stranica izgledom potpuno drugačija od svih ostalih stranica, a ujedno i najatraktivnija. Na njoj je podloga tamnoplave boje, a ono malo teksta na njima bijele boje. Ta se podloga dobro slaže s fotografijama uokvirenima sivim okvirom. Stranice imaju dobru ravnotežu. Razmještaj teksta, naslova, slika i ostalih elemenata je odlično ukomponiran. Između nekih naslova i teksta postoji prevelika razlika u veličini (slika 6.6.2.). Naglašavanje teksta tako ekstremnim povećavanjem slova nije povoljno za estetiku stranice.
Slika 6.6.2. Razlika u veličini slova